Badania rentgenowskie wykonywane są w Zakładzie Radiologii w Pracowni Rentgenodiagnostyki Ogólnej Szpitala SPZOZ w Świdniku (parter Szpitala).
Badanie RTG to badanie radiologiczne, nazywane potocznie „prześwietleniem”, wykorzystujące promieniowanie rentgenowskie czyli promieniowanie X0 jonizujące. Badanie RTG należy do metod badań obrazowych. Nie jest obojętne dla zdrowia dlatego też szczególną uwagę zwraca się na badanie radiologiczne wykonywane u kobiet.
Kobiety w ciąży, jeśli to możliwe, nie powinny mieć badań RTG.
Jeśli jesteś w ciąży lub w drugiej fazie cyklu miesiączkowego, a wiesz, że mogło dojść do zapłodnienia powinnaś bezwzględnie poinformować personel o tym fakcie. Istnieje niewielkie ryzyko, że promieniowanie RTG może powodować zaburzenia rozwoju dziecka w łonie matki.
Pracownicy zatrudnieni w pracowni RTG uczestniczą w szkoleniach i kursach podnoszących ich kwalifikacje zawodowe.
Pracownia Diagnostyki Obrazowej podlega kontroli w zakresie jakości. Wdrożony System Kontroli Jakości i kwalifikacje personelu Pracowni zapewniają dobrą jakość przeprowadzonych badań diagnostycznych. Gwarantujemy miłą i fachową obsługę, a także krótki czas oczekiwania na badanie.
Świadczymy usługi diagnostyczne w zakresie:
- badań klasycznych rentgenowskich
- klatka piersiowa
- jama brzuszna
- układ kostny
- głowa i zatoki
- przyłóżkowe (na terenie szpitala)
- badań kontrastowych
- urografia
- cystografia
- cholangiografia
- pasaż przewodu pokarmowego
- histerosalpingografia
Przygotowanie do badań RTG kontrastowych
SKOPIA GÓRNEGO ODCINKA PRZEWODU POKARMOWEGO (GOPP)
Skopia przełyku, skopia żołądka pozwala na wykrycie ewentualnych nieprawidłowości w budowie prześwietlanego narządu. Skopia GOPP – górnego odcinka przewodu pokarmowego to badanie wykonywane po wcześniejszym podaniu doustnym środka kontrastowego/cieniującego (siarczan baru, popularnie zwany barytem), co umożliwia uzyskanie zdjęcia będącego praktycznie „odlewem” zakontrastowanego przewodu pokarmowego z uwidocznieniem ścian, kształtu, wszelkich fałd błony śluzowej oraz drożności poszczególnych struktur. Badanie zwykle trwa kilkanaście minut, w zależności od rodzaju badania.
Przygotowanie do badania
Pacjent powinien zgłosić się na badanie na czczo. W dniu poprzedzającym badanie nie powinien jeść kolacji lub spożyć tylko bardzo lekki posiłek. W dniu badania pacjent nie powinien palić papierosów, ponieważ nikotyna zwiększa czynność wydzielniczą i perystaltyczna przewodu pokarmowego.
BADANIE KONTRASTOWE JELITA GRUBEGO (wlew doodbytniczy)
Jest to badanie radiologiczne jelita grubego z użyciem kontrastu/doodbytniczego podania kontrastu barytowego, w celu wykrycia zmian zarysów jelita grubego.
Przygotowanie do badania
Od około tygodnia przed badaniem nie należy spożywać owoców pestkowych. Przez 2 doby przed badaniem należy stosować dietę płynną, bezresztkową (herbata z cukrem, galaretki, buliony). Pacjent nie powinien jeść sałatek, produktów pełnoziarnistych, warzyw, owoców, ryżu, mięsa, mleka. Jeśli to możliwe pacjent powinien odstawić leki zawierające żelazo.
1 dzień przed badaniem pacjent powinien zażyć dodatkowe środki przeczyszczające, o rodzaju których decyduje lekarz prowadzący, stosownie do stanu klinicznego pacjenta.
Od godziny 22.00 w dniu poprzedzającym badanie pacjent powinien pozostać na czczo. Jelito musi być dobrze oczyszczone, wtedy uzyskany obraz będzie wyraźny.
W dniu badania pacjent nie powinien spożywać żadnych posiłków.
W dniu badania, 2-3 godziny przed badaniem pacjent powinien mieć wykonaną lewatywę oczyszczającą z ciepłej wody. Nie powinien palić papierosów i nie myć zębów.
W dniu badania pacjent może przyjąć leki, które są zlecone na stałe.
UROGRAFIA
To uzupełniające badanie, pozwalające na obserwację funkcji wydzielniczej nerek i pasażu moczu w drogach moczowych. Pozwala na wychwycenie większych zmian anatomicznych w układzie moczowym. W trakcie badania pacjentowi podaje się dożylnie środek kontrastowy.
Przygotowanie do badania w Oddziale Chorób Wewnętrznych
W dniu poprzedzającym badanie należy zachować dietę lekkostrawną, bez pokarmów wzdymających, bez napojów gazowanych, mlecznych (np. jogurtów, kefirów). Pacjent otrzymuje preparat przeczyszczający (np. Regulax tabl., Xenna tabl., Forlax saszetki do rozpuszczania) oraz Espumisan, który należy zażyć według wskazań zawartych w ulotce informacyjnej załączonej do opakowania z lekiem – o czym poinformuje pielęgniarka.
Pacjent nie powinien pić kawy ani palić papierosów.
W dniu badania pielęgniarka dokonuje pomiaru ciśnienia tętniczego. W razie podwyższonych parametrów konsultuje się z lekarzem.
W dniu badania pacjent pozostaje bez posiłku/na czczo. Powinien pić wodę niegazowaną, zgodnie z indywidualnym zapotrzebowaniem. Bezpośrednio przed badaniem powinien opróżnić pęcherz.
Po wykonaniu badania i przez następne 2 dni pacjent powinien wypijać więcej płynów niż normalnie w celu wypłukania jodowego środka kontrastowego podanego podczas badania.
Przygotowanie do badania w Oddziale Chirurgii Ogólnej
W dniu badania pielęgniarka dokonuje pomiaru ciśnienia tętniczego. W razie podwyższonych parametrów konsultuje się z lekarzem.
W przeddzień badania pacjent pozostaje bez obiadu i kolacji. Otrzymuje czopek Bisakodyl oraz Espumisan w dawce 3 x 2 kapsułki lub inny środek odgazowujący. Pacjent powinien wypić 2 litry wody niegazowanej.
W dniu badania pacjent pozostaje bez posiłku/na czczo. W dniu badania należy zażyć wszystkie leki przyjmowane na stałe. Pacjenci leczeni preparatami Metforminy powinni zaprzestać jej przyjmowanie na 48 godzin przed i na 24 godzin po badaniu.
BADANIA KLASYCZNE RTG
Zdjęcie kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego, stawów krzyżowo-biodrowych, miednicy, zdjęcie przeglądowe jamy brzusznej
Przygotowanie do badania:
- 48 godzin przed badaniem – pacjenta obowiązuje dieta lekkostrawna z wyłączeniem surowych jarzyn, owoców, ciemnego pieczywa, gazowanych napojów i soków owocowych, smażonych i tłustych mięs, grochu, fasoli, kapusty
- w dniu poprzedzającym badanie pacjent otrzymuje środek odgazowujący, np. Espumisan (3 razy dziennie po 2 kapsułki)
- pacjent może spożyć lekką kolacje, najpóźniej do godziny 18:00
- o przewlekłych zaparciach pacjent powinien poinformować lekarza, który w zależności od wskazań medycznych może zlecić zastosowanie preparatu przeczyszczającego
- w dniu badania pacjent powinien pozostać na czczo: bez jedzenia i picia. Rano pacjent powinien zażyć dwie kapsułki środka odgazowującego, np. Espumisanu.
- pacjent nie powinien palić papierosów i żuć gumy
Zdjęcie klatki piersiowej
Pacjent przygotowujący się do wykonania RTG klatki piersiowej nie wymaga przygotowania.
Ważne informacje dla pacjentów
- przed wykonaniem badań pacjent powinien dostarczyć dokumenty z wcześniej wykonanych badań radiologicznych – jeśli takowe posiada
- warunkiem wykonania badania w Pracowni Diagnostyki Obrazowej jest skierowanie lekarskie określające rodzaj badania
- wyniki badań RTG wydawane są po wykonaniu badania lub od poniedziałku do piątku w godz. 13.00 – 15.00 w Pracowni Rengenodiagnostyki
- odbieranie wyników - forma elektroniczna (płyta CD/DVD), forma papierowa (opis radiologa) osobiście lub przez osobę upoważnioną. W tym celu konieczne jest wypełnienie upoważnienia