„Dobro pacjenta to cel naszego działania”
Z wielką dumą informujemy, iż po wielomiesięcznych przygotowaniach i staraniach wszystkich Pracowników Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Świdniku otrzymaliśmy Certyfikat Akredytacyjny nadany przez Ministra Zdrowia z dniem 14.09.2021 r.
Podczas tegorocznej wizyty uzyskaliśmy wystarczającą liczbę punktów za spełnianie wymaganych standardów, co pozwoliło nam uzyskać certyfikat ważny 3 lata.
Korzyści wynikające z akredytacji
Akredytacja skierowana jest dla pacjentów i pracowników szpitala zapewniając im wysoką jakość i bezpieczeństwo udzielanych świadczeń zdrowotnych.
Pożądane zjawiska wynikające z akredytacji obejmują m.in:
- zwiększenie poziomu jakości świadczonej usługi ,
- zwiększenie bezpieczeństwa pracowników,
- zadowolenie i satysfakcję pacjentów-tworzenie bliskich relacji z pacjentem,
- ujednolicenie zasad sprawowania opieki nad pacjentem w oparciu o naukowe podstawy,
- monitorowanie funkcjonowania i własnej działalności,
- poznanie oczekiwań pracowników,
- sprzyjanie konkurencyjności szpitala.
Standardy jakości i bezpieczeństwa opieki ( Program Akredytacji Szpitali współfinansowany ze środków Unii Europejskiej).
Szpital SPZOZ w Świdniku w 2018 roku przystąpił do Projektu Unijnego „Wsparcie szpitali we wdrażaniu standardów jakości i bezpieczeństwa opieki” Program Akredytacji Szpitali . Projekt ten jest realizowany w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 ( PO WER) i jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie zdrowia ( CMJ). W związku z udziałem w Projekcie Szpital SPZOZ Świdnik, w ramach realizowanego Projektu został objęty różnymi formami wsparcia. W procesie przygotowywania się do akredytacji Szpital otrzymał wsparcie szkoleniowo - konsultacyjne. W Szpitalu odbyły się specjalistyczne konsultacje z bezpieczeństwa farmakoterapii, konsultacje z zakresu wdrażania standardów akredytacyjnych, szkolenie nt. bezpieczeństwa opieki i zdarzeń niepożądanych. Przeprowadzony został wstępny przegląd akredytacyjny oraz wizyta testowa. W ramach przygotowania się do poddania się procesowi akredytacji w Szpitalu zostały wdrożone standardy akredytacyjne / wymogi w zakresie sprawowania opieki nad pacjentem.
Obejmują one następujące zagadnienia:
- Ciągłość Opieki (CO)
- Prawa Pacjenta (PP)
- Ocena Stanu Pacjenta(OS)
- Opieka nad Pacjentem (OP)
- Kontrola Zakażeń (KZ)
- Zabiegi Znieczulenia (ZA)
- Farmakoterapii (FA)
- Laboratorium (LA)
- Diagnostyka Obrazowa (DO)
- Odżywianie (OD)
- Poprawa Jakości i Bezpieczeństwa Pacjenta (PJ)
- Zarządzanie Ogólne (ZO)
- Zarządzanie Zasobami Ludzkimi (ZZ)
- Zarządzanie Informacją (ZI)
- Zarządzanie Środowiskiem Opieki (ŚO)
W celu uzyskania statusu szpitala akredytowanego oraz pozyskania Certyfikatu Akredytacyjnego w IV kwartale 2020 roku zaplanowano wizytę akredytacyjną. Badanie spełnienia wymagań akredytacyjnych zostanie przeprowadzone przez upoważnionych przez CMJ w Krakowie wizytatorów.
Certyfikaty
- "Szpital Przyjazny Dziecku". Tytuł przyznany w roku 2008 i obowiązujący do roku 2018
Tytuł nadany dla Oddziału Neonatologicznego oraz Położniczo-Ginekologicznego Szpitala SPZOZ w Świdniku przez Komitet Upowszechniania Karmienia Piersią- powołany przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) oraz Fundusz Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci (UNICEF). Uzyskanie tytułu potwierdza praktyczną realizację programu "10 Kroków do Udanego Karmienia Piersią", przeszkolenie pracowników w zakresie osiągnięcia wysokiego standardu opieki nad matką i noworodkiem oraz postępowanie służące w pełni dobru matki i dziecka.
Przyznany tytuł zobowiązuje Nas do podejmowania ciągłych działań na rzecz poprawy i doskonalenia jakości opieki nad matką i noworodkiem oraz praktycznej realizacji "10 Kroków do Udanego Karmienia Piersią".Wdrażając system "10 kroków do udanego karmienia piersią", realizowane są zgodnie z nim zasady opieki okołoporodowej sprzyjające poszanowaniu godności oraz praw kobiet i rodziny
- Opiekę nad matką i dzieckiem sprawują przeszkoleni lekarze, pielęgniarki i położne przygotowani do realizacji procedur medycznych sprzyjających karmieniu piersią.
- Prowadzona jest edukacja kobiet w ciąży na temat;
- odżywiania kobiet w ciąży i w okresie karmienia piersią,
- zachęcania kobiet do rodzenia w towarzystwie wybranej przez siebie osoby
- sposobu prowadzenia porodu ( możliwości poruszania się, chodzenia, wybór pozycji przy porodzie),
- korzyści pierwszego kontaktu z nowonarodzonym dzieckiem ,, skóra do skóry”,
- zalet wyłącznego karmieni piersią (dla matki i dziecka) przez pierwsze 6 miesięcy,
- utrzymania karmienia piersią dziecka przy rozszerzaniu jego diety od 1-2 lat
- Pomagamy matkom w rozpoczęciu karmienia piersią jak najszybciej po porodzie.
- Umożliwiamy kontakt ,,skóra do skóry” nie tylko matkom ,ale również ojcom
- Uczymy matki jak praktycznie w sposób prawidłowy przystawić dziecko do piersi i jakie są cechy skutecznego ssania.
- Instruujemy matki jak prawidłowo ściągać pokarm oraz jak utrzymać laktację, w razie niemożliwości karmienia dziecka piersią lub oddzielenia od noworodka
- Nie karmimy i nie poimy niczym poza pokarmem matki z wyjątkiem szczególnych wskazań medycznych lub świadomej decyzji matki.
- Propagujemy i ułatwiamy karmienie piersią wg potrzeb dziecka i matki bez żadnych ograniczeń czasu i częstości przez całą dobę
- Pomagamy w razie problemów przy karmieniu piersią ( nawał, zastój, obrzęk).
- W naszym oddziale jest system ,,rooming-in” umożliwiający matce przebywanie wraz z dzieckiem przez całą dobę od urodzenia do wypisu do domu.
- Nie podajemy smoczków dzieciom karmionym piersią.
- Informujemy matki o możliwościach kontaktu z nami po wypisie.
Mamy mogą się zgłaszać do Naszej Poradni Neonatologicznej, w ramach której działa Punkt Laktacyjny czynny w środy w godz. 12.00- 14.00 oraz uzyskać poradę telefoniczną przez całą dobę pod nr telefonu 81 751-39-43 ( gabinet lekarski ) lub 81 751-42-82 (dyżurka położnych).
Udostępniamy również numery telefonów matek karmiących tworzących grupę wsparcia, która zbiera się przy Szkole Rodzenia w środy w budynku przy ul. Leśmiana 4 ( nr telefonu 81 751-56-90).W Naszym Szpitalu w pełni przestrzegany jest ,,Międzynarodowy Kodeks Marketingu Produktów Zastępujących Mleko Kobiece”, zabraniający reklam tych produktów.
- Certyfikaty (Zintegrowany System Zarządzania Jakością, w zakresie leczenie szpitalne, ambulatoryjna opieka specjalistyczna, diagnostyka obrazowa, rehabilitacja lecznicza ) - przyznane w roku 2009 i obowiązujące do 2018 roku.
- ISO 9001 system zarządzanie jakością,
- ISO 14001 system zarządzania środowiskowego,
- PN-N 18001 system zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy.
- W ramach Zintegrowanego Systemu Zarządzania Jakością były podejmowane
- działania na rzecz poprawy i doskonalenia jakości udzielanych świadczeń, a wiele
- wprowadzonych rozwiązań, procedur i standardów znajduje zastosowanie nadal.