ODDZIAŁ NEONATOLOGICZNYKierownik oddziału:   dr n.med. Lidia Pachuta-Węgier / specjalista neonatologii /
Z-ca Kierownika:    lek.med. Anna Gigoło / specjalista neonatologii /
Oddziałowa:    mgr Małgorzata Ołtarzewska


TELEFONY:

Gabinet Kierownika Oddziału081-751-40-24
Gabinet lekarski081-751-39-43
Dyżurka pielęgniarek081-751-42-82
e-mailnoworodki@spzozswidnik.plWitamy wszystkich przyszłych Rodziców i serdecznie zapraszamy do naszego oddziału

Z oddziałem możecie się Państwo zapoznać w trakcie zajęć w Szkole Rodzenia, działającej przy naszym szpitalu (szczegółowe informacje) Uwzględniając oczekiwania młodych kobiet umożliwiamy odbycie tzw. porodu rodzinnego w warunkach zrozumienia i intymności. Zapewniamy miłą, fachową pomoc podczas narodzin i w okresie adaptacji poporodowej.

Oddział noworodkowy usytuowany jest na III piętrze (dostępna winda), dysponuje 15 łóżeczkami oraz salą obserwacyjną dla dzieci, które wymagają szczególnej opieki i działań diagnostycznych.

Od 2011 roku jesteśmy Oddziałem II stopnia w trójstopniowym systemie opieki nad położnicą i noworodkiem. Oznacza to, że leczymy także dzieci wymagające wzmożonego nadzoru, wsparcia oddechowego i intensywnej terapii.

W naszym oddziale obowiązuje system hospitalizacji rooming-in- co oznacza, ze matka i dziecko przebywają ze sobą stale,i tylko w przypadku szczególnych wskazań medycznych są rozdzielani. Dysponujemy włącznie 2-osobowymi salami,co zapewnia należy komfort wszystkim pacjentkom.


Obowiązujące procedury medyczne wykonywane są w stałych godzinach.


Codziennie, na każdej sali prowadzona jest muzykoterapia, połączona z „kangurowaniem” nowonarodzonych dzieci. Jest to bardzo ważna forma budowania więzi na płaszczyźnie matka-dziecko od pierwszych godzin życia noworodka.


Jesteśmy Szpitalem Przyjaznym Dziecku.


Od kwietnia 2008 roku nasz Oddział Noworodkowy nosi tytuł "Szpital Przyjazny Dziecku", nadawany przez Komitet Upowszechniania Karmienia Piersią powołany przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) oraz Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci UNICEF, co oznacza, że realizujemy program "10 kroków do udanego karmienia piersią". Wszystkie szpitale w całym świecie odznaczone tym tytułem opiekują się dziećmi i mamami według tych samych zasad.


Uzyskanie tego tytułu możliwe jest po kompleksowym szkoleniu całego personelu i ocenie Oddziału przez Komisję, powołaną przez Komitet Upowszechniania Karmienia Piersią, która szczegółowo sprawdza praktyczną realizację "10 kroków do udanego karmienia piersią").Pomagamy matkom w nauce karmienia piersią, mając świadomość, że mleko mamy jest najlepszym pokarmem dla noworodka warunkującym jego prawidłowy rozwój.


Porad laktacyjnych udzielamy także w naszej Poradni Konsultacyjnej Neonatologiczno- Pediatrycznej, gdzie matki mogą skorzystać z pomocy Miedzynarodowego Konsultanta Laktacyjnego.